Schody wspornikowe bez wątpienia robią wrażenie, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach, w których każdy detal pracuje na wyjątkowy, designerski efekt. Jest to jednak konstrukcja specyficzna oraz wymagająca zastosowania odpowiednich materiałów i technik montażowych. Czy można w ten sposób zamontować schody kamienne i jakie będą zalety takiego rozwiązania?
Czym są schody wspornikowe?
Niezwykle elegancka i nowatorska opcja, dla osób, które poszukują do wnętrz czegoś więcej niż klasyczne technologie. Konstrukcja schodów montowana jest do ściany nośnej bądź – w przypadku schodów kręconych – do słupa. Oznacza to, że stopnie nie posiadają podstawy i są niejako zawieszone w powietrzu. Efekt wyjątkowy, ale wymagający przygotowania wzmocnienia ściany poprzez np. umieszczenie w niej belki. Do montażu stosuje się bolce. Schody wspornikowe cechuje nie tylko nowoczesny styl, ale też wrażenie lekkości i wysoka sztywność. Często są jednak pozbawione balustrady, o której oczywiście warto pomyśleć w niektórych przypadkach. Normą jest wykonywanie schodów żelbetowych, stalowych, drewnianych, a nawet szklanych.
Schody kamienne – właściwości surowca
Słusznie przyjęło się, że schody kamienne są trwałe i efektownie się prezentują. Dostępne na rynku surowce i możliwości obróbki sprawiają, że bez problemu da się dopasować rodzaj kamienia, jego kolor i wzór do każdego wnętrza. Takie rozwiązanie podnosi standard inwestycji, kojarzy się z wysoką jakością i luksusem.
Biorąc pod uwagę wszelkie walory funkcjonalne, nie dziwi popularność kamienia jako materiału wykończeniowego na schody. Lecz czy będzie to również dobre rozwiązanie, gdy w planach mamy schody wspornikowe? Owszem!
Kamień będzie zdecydowanie dobrym rozwiązaniem – również ze względów estetycznych. Ma to sens, gdyż ten rodzaj schodów w zasadzie zawsze prezentuje się nowocześnie i znajdziemy go we wnętrzach modernistycznych, glamour oraz w industrialnych aranżacjach. Zarówno granit jak i marmur świetnie wpisze się w taki design – odpowiednio dobrany i poddany przemyślanej obróbce, będzie istotnym elementem projektu całego wnętrza.
Schody wspornikowe z kamienia
Podobnie jak w przypadku tradycyjnych schodów, również w tym przypadku możemy zastosować granit bądź marmur. Jeśli myślimy o schodach na zewnątrz, zdecydowanie odpowiedni będzie pierwszy z tych kamieni. Drugi zaleca się do wnętrz. Schody kamienne, zwłaszcza granitowe, cechuje świetna trwałość i odporność na uszkodzenia. Nie straszne im ścieranie, nie odbarwiają się pod wpływem nasłonecznienia ani nie pęcznieją po dłuższym kontakcie z wodą. Wykazują niską nasiąkliwość.
Należy zdać sobie sprawę jak wygląda taka konstrukcja. Schody wspornikowe muszą być wykonane z grubego fragmentu kamienia, gdyż przez środek każdego stopnia przechodzić będą stalowe pręty łączące materiał ze ścianą. W efekcie otrzymujemy ciężkie schody, które wyglądają na dużo lżejsze. W praktyce jest to niezwykle wytrzymała i stabilna konstrukcja. Co więcej, kamień nie przenosi drgań, a codzienny użytek schodów kamiennych przekona nas, że powiedzenia „twardy jak skała” i tutaj ma swoje zastosowanie.
Schody kamienne wspornikowe – obróbka i koszt
Kamień posiada jeszcze więcej cech, które okazują się praktyczne i sprawdzą się również w przypadku schodów wspornikowych. Mowa głównie o możliwościach obróbki, które sprawiają, że schody są po pierwsze bardziej wytrzymałe, po drugie prezentują się jeszcze lepiej. Można je poddać m.in. polerowaniu, szczotkowaniu, a także piaskowaniu z pomocą maszyn CNC. Są to specjalistyczne zabiegi, które m.in. pozwalają nadać schodom pożądany, nietuzinkowy kolor.
Za jakością idzie cena – schody kamienne nie należą do najtańszych, ale i wśród nich da się znaleźć rozwiązania, które nie zniszczą domowego budżetu. Duże znaczenie ma tu rodzaj kamienia. Zwłaszcza granit występuje w tak wielu odsłonach, że każdy znajdzie coś dla siebie zarówno jeśli chodzi o kolor i wzór jak i o cenę. Wybierać można spośród kamieni rodzimych i zagranicznych. Pamiętajmy, że każda dodatkowa obróbka, jak również docelowa grubość stopni, będą generowały pewne koszty. Czy warto zapłacić za schody wspornikowe z kamienia? Jak najbardziej, jest to bowiem zakup na lata.