Wybierając blat kuchenny, który ma posłużyć nam przez lata, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego trwałość, solidność wykonana, a także jakość materiału. W czołówce niezmiennie plasują się blaty granitowe i blaty z konglomeratu. Obydwa są odporne na działanie związków chemicznych, wysokiej temperatury i wilgoci. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, którym bliżej przyjrzymy się w poniższym artykule.
Blat konglomeratowy – zalety przy aranżacji
Konglomerat to niezwykle trwały materiał powstały z połączenia mielonego kruszywa z żywicą epoksydową. Wytarza się go z różnego rodzaju kamienia m.in. z marmuru czy granitu. Podczas procesu powstawania konglomeratu można również uwzględnić użycie barwników lub ozdobników takich jak brokat. To sprawia, że możliwe jest stworzenie pięknych blatów o rozmaitych kształtach, wzorach i fakturach.
Ich kolejną zaletą przydatną podczas aranżacji jest bezspoinowe łączenie pozwalające na uzyskanie określonych kształtów, co szczególnie sprawdza się w kuchniach o niestandardowych wymiarach. Brak jakichkolwiek szczelin i spoin przy montażu w okolicach parapetu czy zlewozmywaku znacznie ułatwia również czyszczenie blatu. Dużą przewagą konglomeratów nad blatami kamiennymi jest także ich waga – są ok. 20% lżejsze. Co więcej, są znacznie tańsze i można dowolnie dopasowywać ich grubość.
Blat kamienny – najwyższa jakość
Choć blat z konglomeratu zyskuje wiele atutów kamienia naturalnego, nie odtworzy on jego przekroju. Dlatego, jeśli w wymarzonej aranżacji kuchni zaplanowaliśmy blat o naturalnej kamiennej strukturze, trzeba sięgnąć po prawdziwy kamień. Zdecydowanym numerem jeden są blaty wykonane z granitu. Są bardziej odporne na zarysowania i uszkodzenia, a dodatkowo cechuje je znacznie bogatsza kolorystyka i różnorodność. Blaty granitowe wprowadzają do wnętrza szlachetność, klasę i wyjątkową elegancję, których nie zastąpi konglomerat.
Blat kamienny – czy to materiał bez wad?
Za największą wadę blatów granitowych uważa się ich wysoką cenę. Równie istotną kwestią jest ich waga. Kamienne płyty są ciężkie, dlatego, jeśli zdecydujemy się na grubszy blat, konieczne może okazać się zamówienie specjalnie zbrojonych mebli. Warto również mieć na uwadze, że elementów wyposażonych w granitowy blat nie będziemy mogli samodzielnie przestawiać. Należy również odpowiednio o nie zadbać – blaty granitowe impregnuje się w celu zamknięcia otwartych porów kamienia.
Zarówno blaty wykonane z konglomeratu, jak i granitu to doskonały wybór do kuchni, który posłuży nam przez wiele lat. Z tego powodu ostateczny wybór powinien zależeć od indywidualnych preferencji tj. budżet, wymarzona kolorystyka czy układ kuchni.